Lyžiarske dopravníkové pásy

Lyžiarske dopravníkové pásy SunKid

 

              Lyžiarske dopravníkové pásy, pomerne nový prvok v horskej doprave, sa osvedčili najmä v lyžiarskych školách a na svahoch pre začiatočníkov. Aj tieto dopravné zariadenia ponúkajú možnosť celoročného využitia.     

             Spoločnosť Sitour spol. s r.o. Banská Bystrica okrem ponuky informačných systémov pre lyžiarske strediská, outdoor reklamných pútačov či ďalších služieb tvorí obchodné zastúpenie výrobcu lyžiarskych dopravníkových pásov SunKid. Prvý z pásov SunKid bol dodaný v zimnej sezóne 2005/2006 do lyžiarskej školy Patty Ski na Donovaloch. Od tej doby spoločnosť dodala do slovenských stredísk ďalších 25 nových lyžiarskych dopravníkových pásov s výkonom od 2,2 do 15 kW a dĺžkou od 18 do 90 m. Tie najdlhšie nájdeme v Bachledovej doline (90 m) a v Jasnej na Lúčkach (90 m).

Všetky zo spomenutých zariadení dodaných na Slovensko sú vybavené technológiou nekonečného pásu Blue Eye so šírkou 600 mm. V ponuke výrobcu nájdeme však aj typ s článkouvou reťazou alebo nekonečným pásom Rufftop. 

 

Technická špecifikácia lyžiarskych dopravníkových pásov SunKid Blue Eye

 

Rýchlosť lyžiarskych dopravníkových pásov je maximálne 1,2 m/s. Je nastaviteľná pomocou frekvenčného meniča. Regulátor rýchlosti pre obsluhu pri nástupe umožňuje rýchle zníženie rýchlosti. Diagnostika nepresného chodu pásu je umiestnená v dolnej stanici.

 Poháňacia jednotka sa nachádza vo výstupnej stanici. Skladá sa z dvoch základných častí – vonkajšej a vnútornej. Vonkajšiu časť pohonu tvorí stabilný rám. Vnútorná časť pozostáva z hnacieho hriadeľa, ložiska, prevodového motoru a rotujúcich čistiacich štetín so samostatným pohonom.

Poháňacie bubny majú priemer min. 340 mm. Sú pokryté vulkanizovanou gumou. Špeciálna vymeniteľná polyetylénová vrstva medzi prepravným pásom a stacionárnou plochou dopravníka prispieva k zníženiu trenia pásu a teda aj k jeho dlhšej životnosti.

Samotný dopravníkový pás sa vyrába z prírodnej gumy. Je lesklý s mäkkými navulkanizovanými prvkami. Tie zvyšujú adhéziu prepravovanej osoby. Šírka pásu je minimálne 590 mm.

Dopravníkový pás je obojstranne prekrytý hliníkovým profilom. Medzera medzi dopravníkovým pásom a zakrytím je každý jeden meter regulovateľná prostredníctvom imbusových skrutiek v súlade s STN EN 15700 - normou upravujúcou bezpečnosť pohyblivých chodníkov na zimné športy alebo na voľnočasové aktivity.

Sklon každej trojmetrovej stavebnej jednotky lyžiarskeho dopravníkového pásu je maximálne (+/-) 2 %. Jednotlivé stavebné diely je možné výškovo nastaviť.

Lyžiarske dopravníkové pásy SunKid sa okrem Donovál, Jasnej (Biela Púť, Lúčky), Bachledovej doliny stali súčasťou lyžiarskych stredísk Vadičov, Pezinská Baba, Ski Krušetnica, Vrátna – Paseky, Mýto pod Ďumbierom, Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso,  Kubínska hoľa,  Chopok – Juh, Oravice a Ski Centrum Strachan v Ždiari.